Wyjazdy

Na pokład!

W dniach 30.11 – 03.12.2017 r. dziewięcioro naszych studentów miało przyjemność uczestniczyć w sesji sprawozdawczo-wyborczej Forum Uczelni Technicznych, zorganizowaną przez Samorząd Studencki Politechniki Gdańskiej (SSPG). Naszą Alma Mater reprezentowali: Przewodniczący SSWAT – Marek Dors (WCY), Justyna Kuna (WIG), Ewa Czop (WML), Piotr Bryła (WEL), Patrycja Tymińska (WEL), Piotr Grzegrzółka (WEL), Marcin Smentek (WML), Mateusz Parda (WME) oraz Adam Kordalski (WLO).

W czwartek (30 listopada) zaczęła się część rozszerzona, którą rozpoczął niesamowity rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie zostaliśmy poczęstowani pysznym morskim bigosem, a następnie po dwugodzinnej wyprawie zostaliśmy zaproszeni do klubu „Pokład” na kolację i wspólną integrację.

Następny dzień (piątek, 1 grudnia) zaczął się od zwiedzania kampusu Politechniki Gdańskiej. Największe wrażenie zrobił na nas Gmach Główny PG, który powstał ponad 100 lat temu i jest wpisany w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Po obiedzie nadszedł czas na najważniejszy punkt naszej podróży, a mianowicie na sesję sprawozdawczą. Zostaliśmy przywitani filmem otwierającym nasze obrady stworzonym przez Samorząd Studencki Politechniki Gdańskiej, a następnie każdy członek prezydium FUT przedstawił nam swoje zaangażowanie w tegorocznej kadencji. Prelegenci przedstawili jakie wydarzenia zostały przez nich zrealizowane lub koordynowane, jakie firmy zostały sponsorami naszej organizacji, jakie są plany na przyszłość, jak został rozplanowany budżet oraz przedstawili całe swoje doświadczenie, jakie zebrali przez ten rok. Po prezentacji nadszedł czas na zadawanie pytań dotyczących ich poczynań. Gdy już każdy usłyszał odpowiedź na nurtujące go tematy, komisja rewizyjna FUT przedstawiła nam wszystkie działania, które sprawdzały realizowane plany i cele prezydium, ich obecność na posiedzeniach, zaangażowanie oraz pracę włożoną w istnienie naszego forum. Po sprawozdaniu ponownie był czas na zadanie pytań do komisji rewizyjnej na podobnych zasadach. Następnie została wybrana komisja wyborcza do przeprowadzenia wyborów w dniu następnym. Na koniec każda uczelnia, która posiada prawo wyborcze, opowiedziała się za pozytywnym lub negatywnym zatwierdzeniem sprawozdania prezydium oraz komisji rewizyjnej forum. Ostatecznie obecni przewodniczący otrzymali absolutorium za odbytą kadencję w roku 2017.

Sobota (2 grudnia) rozpoczęła się sesja wyborcza, na której kandydaci na przewodniczącego Forum Uczelni Technicznych zaprezentowali swoje pomysły, cele oraz plany na przyszłą kadencję w roku 2018: jak zjednoczyć wszystkich studentów, jak poprawić relacje między nimi, a nawet ich zdrowie i kondycję fizyczną. Obaj kandydaci przedstawili swoje propozycje składu prezydium FUT. Po wysłuchaniu obu kandydatów, nastąpił czas na zadawanie pytań. Mimo atmosfery podobnej do debat politycznych realizowanych w telewizji, wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze, a „rywale” ze sobą współpracowali. Po przerwie na obiad odbyły się wybory, które ostatecznie wygrał Mateusz Wośko z Politechniki Rzeszowskiej.

Następnym punktem obrad było wybranie uczelni, która miała zostać organizatorem następnej sesji sprawozdawczo-wyborczej Forum Uczelni Technicznych w 2018 roku. Jedyną kandydaturą była… nasza Wojskowa Akademia Techniczna! Przewodniczący naszego Samorządu Marek Dors przedstawił uczestnikom zjazdu krótką prezentację koncepcji realizacji sesji sprawozdawczo-wyborczej wraz z zaplanowanymi atrakcjami. Prezentacja spotkała się ze sporym entuzjazmem i zainteresowaniem, wobec czego WAT został wybrany na następnego gospodarza sesji sprawozdawczowyborczej w 2018 roku.

Ostatnim elementem całego wyjazdu był bal morski, który odbył się w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, na dziedzińcu, gdzie znajduje się wahadło Foucaulta. Niesamowitą niespodzianką był dla nas występ śpiewaczy operowych, po którym każdy miał ciarki na całym ciele.

Cały wyjazd był dla nas niezwykłym przeżyciem i pokazał, na jakich zasadach działa Forum Uczelni Technicznych. Dał nam dużo nowego doświadczenia i wiele pomysłów, które można zrealizować na naszej Akademii. Zjednoczył również studentów z wielu uczelni, co bardzo buduje naszą braterską więź i pozwala patrzeć pozytywnie we wspólną przyszłość.

Justyna Kuna (WIG)

0 thoughts on “Na pokład!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *