Wyjazdy

Dzień Podchorążego na wyjeździe, czyli WAT w Dęblinie i TVP Info

 

Nasi podchorążowie nie próżnują!

W dniach 28-29 listopada Lotnicza Akademia Wojskowa (dawniej WSOSP) zorganizowała II Ogólnopolską Konferencję Naukową na temat „Wyzwania i rozwój obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Obronność RP XXI wieku”, w której wzięli udział wybitne osobowości z uczelni technicznych, przemysłu obronnego, a także przedstawiciele podchorążych Samorządu Studenckiego WAT oraz Koła Naukowego Historii, Tradycji  i Chwały Wojska Polskiego z Wojskowej Akademii Technicznej pod opieką doktora Marcina Palucha z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Przez dwa dni w murach szkoły orląt poruszane były tematy dotyczące historii oraz obecnej jak i przyszłej sytuacji obronności państwa. Po wielu godzinach wykładów i rozmów nie sposób było nie udać się na uroczysty capstrzyk, który rozpoczyna obchody Dnia Podchorążego. Źródło tego święta sięga roku 1830, a dokładniej nocy z 29 na 30 listopada, kiedy to oddani Ojczyźnie podchorążowie postanowili wywołać powstanie listopadowe. Na znak pamięci podczas tej uroczystości przekazywana jest honorowa władza, która przez całe obchody nosi pagony wzorowane na czasy powstańcze, natomiast przy pomniku Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt można było zobaczyć wartę honorową w historycznych strojach.

Mimo dość niskiej temperatury serca ogrzała Biesiada Lotnicza, którą od podstaw przygotowywali pracowici i pełen zaufania studenci i podchorążowie z Dęblina wraz z niewielką, gdyż zaledwie dwuosobową pomocą Waciaków. Wszyscy studenci mogli naładować baterie na parkiecie lub napełnić żołądki przygotowanymi przystawkami, które Orlęta od świtu prężnie przygotowywały. Imprezę przystroiły również delegacje z innych uczelni mundurowych, m.in. WSPOLu czy AWL. Na taką współpracę aż miło patrzeć!
Dla organizatorów należą się ogromne wyrazy uznania za trud i pracę włożoną w przedsięwzięcie!

Po tanecznej nocy dla jednych przyszedł czas na zwiedzanie Akademii, inni zaś opowiadali o Dniu Podchorążego w telewizji.

Członkowie Samorządu Studenckiego LAW zadbali o wysokie loty na symulatorach, niekiedy sprowadzali na ziemię bujających w obłokach, jednym zdaniem – delegacje otrzymały wiele atrakcji związanych z lotnictwem, za co należą się ogromne podziękowania!

Waciaki nie schodzą z wysokich obrotów!
W tym samym czasie podchorąży Dominika Daria Góralska z Samorządu Studenckiego WAT wraz z podchorążym Karolem Fiderek z Oddziału Historycznego pod opieką Rzecznika Prasowego WAT Ewy Jankiewicz i ppor. Przemysława Kameli udzielili wywiadu w TVP Info. Opowiedzieli o historii święta podchorążego, nocy listopadowej, a także o studiowaniu i możliwościach jakie daje Wojskowa Akademia Techniczna.

 

Ostatnim punktem obchodów Dnia Podchorążego był Bal Podchorążego. W tym najpiękniejszym wieczorze ostatniego rocznika nasza delegacja miała przyjemność świętować z fantastycznymi studentami z SGSP, WWL, AMW oraz WSPOL.

 

Ważnym elementem wieczoru było symboliczne przekrojenie tortu szablą przez rektorów-komendantów w tym naszego Generała!
Po smacznym akcencie wieczór umilił świetny pokaz sztucznych ogni. Zsynchronizowanie fajerwerków z muzyką zapierało dech w piersiach, a prószący śnieg mieniący się w rozbłyskach nieba nadawał magiczny nastrój. Słynny „Marsz lotnika” był dopełnieniem jedynych kilkudniowych obchodów Dnia Podchorążego.

Wyjazd do Dęblina dał naszym studentom ogromny bagaż doświadczeń i piękne wspomnienia. Zdobyta wiedza, nowe znajomości oraz przede wszystkim inne spojrzenie na wiele aspektów życia wojskowego i studenckiego. Nie bez przyczyny mówi się, że „podróże kształcą”. Jak widać studiowanie w mundurze nie jest żadnym ogranicznikiem i daje mnóstwo możliwości!

Dziękujemy Lotniczej Akademii Wojskowej, doktorowi Marcinowi Paluchowi, dowódcom, studentom i podchorążym z 3 i 5 kompanii za zaproszenie, opiekę i rewelacyjnie spędzony czas! Zaś władzom naszej Alma Mater jesteśmy niezmiernie wdzięczni za otwieranie nowych dróg i szerokie perspektywy, które w przyszłości zaowocują.